طرح درس روزانه

ساخت وبلاگ

به نام خدا

ماده درسی : مطالعات اجتماعی          پایه نهم(متوسطه اول)        عنوان درس: حرکات زمین

مدت تدریس:45       مکان: کلاس درس

طراحی  آموزشی براساس برنامه درسی ملی   منطقه آموزشی:استان چ.ب  تعداد دانش آموزان:25 نفر  

راهبرد موضوع اصلی: نظام منظم هستی

هدف کلی: دانش آموزان با حرکات زمین ونتایج آن آشنا می شوند.

اهداف جزئی: 1-آشنایی با حرکات وضعی زمینه2- آشنایی با مفهوم سال های رسمی و کبیسه 4- آشنایی با پیدایش فصول 5- آشنایی با مفهوم انقلاب تابستانی و زمستانی 6- آشنایی با ساعت واقعی و رسمی

حیطه ها واهداف

انتظارات از دانش آموزان در این درس

عرصه ها

خدا

خود

دیگران

خلقت

تعقل

1-نسبت به نظام هستی بصیرت پیدا کند.

2- در مورد تغییر فصول تدبیر کند.

3- درک درستی در مورد تغییر فصول وزاویه تابش نور خورشید پیدا کند.

4-درک صحیحی در مورد معکوس بودن فصول در دو نیم کره پیدا کند.

 

 

P

P

 

P

 

P

ایمان

1-به این حقیقت که همه ی کارهای خدا بر نظم خاصی است ایمان آورد.

2- به رابطه بین حرکت وضعی زمین و اختلاف ساعت و اوقات نماز پی ببرد.

3-درک درستی در مورد حرکت انتقالی زمین و ایجاد فصول پیدا کند.

P

 

 

P

 

P

 

 

علم

1-حرکت وضعی زمین را تعریف کنند.

2-حرکت انتقالی زمین را تشریح کنند.

3-کاربرد ساعت واقعی در زندگی روزانه را بیان کنند.

4- سال رسمی و سال کبیسه را با یکدیگر مقایسه کنند.

5- اختلاف ساعت بین کشورها را محاسبه نمایند.

 

P

P

P

 

 

P

 

 

 

 

 

 

 

 

P

 

اخلاق

1-به مطالعه ی بیشتر پیرامون قدرت خداوند در آفرینش زمین و آسمان علاقمند شوند.

2-به مطالعه ی بیشتر و استفاده از آیات قرآن درمورد جغرافیا علاقمند شوند.

P

 

P

 

 

 

فرایند یاددهی یادگیری و ضمن تدریس (آموزش دادن درس جدید)

فعالیت معلم و دانش آموز

تلاوت آیه ای از قرآن (سوره یونس آیه6) همراه با ترجمه و در ادامه نمایش فیلمی در ارتباط با حرکات زمین وسپس طرح سوال از دانش آموزان : اگر محور زمین مایل نبود میزان انرژی دریافتی نیمکره شمالی و جنوبی چگونه بود؟

دبیر ایده ها ونظرات دانش آموزان را روی تابلو نوشته وبعد از آن نوشته های روی تابلو را همراه با دانش آموزان بررسی کرده تا به هدف درس که حرکات زمین و آثار است پی ببرند. دبیر با تا باند نور چراغ قوه به کره جغرافیایی در یک اتاق تاریک از سمت مثلا چپ در حالی که زمینه در یک حالتی زاویه دار قراردارد. دبیر با توجه به نقشه جهان نما (ص11)­اختلاف ساعت درنقاط مختلف رابا توجه به نصف­النهار توضیح می­دهد. دبیر بازی ساخته شده در محتوای الکترونیکی را توضیح مید هد و دانش آموزان بازی ساخته شده توسط دبیر را انجام می دهند دبیر کلیپ کوتاه درباره مایل بودن محور زمین را نمایش مید هد. دانش آموزان با توجه به فیلم به این نتیجه می رسند که تمایل محور زمین باعث پیدایش فصل ها می شود.

ارزشیابی های پایانی

چند سوال از درس جدید:

1-    حرکت وضعی را تعریف کنید.

2-    ساعت واقعی و ساعت رسمی چه تفاوتی دادند؟

3-    حرکت انتقالی را توضیح دهید.

4-    سال رسمی و سال کبیسه چه تفاوتی دارند؟

5-    انقلاب تابستانی و زمستانی را توضیح دهید.

جمع بندی  ونتیجه گیری

معلم نکات مهم مطالب تدریس شده را یک باردیگر در محیط Power point خلاصه وجمع بندی می کند.

دادن تکلیف

1-   مرور و تمرین درس برای هفته آینده

2-   معنی آیه های (سوره انبیا آیه33-سوره رعد آیه2- یونس آیه45-احقاف آیه33) را از قرآن استخراج از آیه ها چه می فهمید؟

3-   ده سوال از متن درس طرح کنید و به آن پاسخ دهید.

4-   فعالیت های ص 11 وص13 کتاب را پاسخ دهید.

5-   باتوجه به توانایی خود یک از فعالیت های علمی را انجام داده وبه کلاس ارائه دهید.

6-   درباره حرکات زمینه تحقیق کنید.

عمل

1-مدار گردش انتقالی زمینه را روی کره جغرافیای نشان دهند؟

2-به کمک دبیر خود وبا استفاده از کره جغرافیایی، حرکت وصفی و انتقالی را نشان دهید.

3- به دیدن موزه های تاریخ جغرافیا رفته و در مورد حرکات زمینه با افراد آگاه مصاحبه کند.

4-نتایج حرکت وضعی را طبقه بندی کنند.

 

P

 

P

 

P

 

P

 

 

روش تدریس

نمایشی- پرسش وپاسخ- بحث گروهی- توضیحی- طرح سوال

امکانات ورسانه

درسی-CD آموزش- کره جغرافیایی- نقشه جهان نما- ویدئوپرژکتور- قرآن

آماده سازی

فعالیت معلم

فعالیت دانش آموز

آغاز کلام با نام ویا دخدا وقرائت قرآن

سلام واحوال پرسی با دانش آموزان

حضور وغیاب دانش آموزان

بررسی علل غیبت و دقت در حالات روحی و روانی دانش آموزان رسیدگی به تکالیف و جمع آوری آنها

به احترام معلم خود از جا بلند می شوند. صلوات گفته و می نشینند. به تلاوت قرآن گوش داده گروهی می نشینند فعالیت های خود را به معلم نشان می دهند.

ارزش یابی آغازین

معلم قبل از شروع درس سوالاتی را از درس قبل میزان اطلاعات دانش آموزان را برای شروع درس ارزیابی می کنیم:

1-طول و عرض جغرافیایی را تعریف کنید.

2- منظومه خورشیدی از چه سیاراتی تشکیل شده است.

3-مدار چیست؟

4-نصف النهار را توضیح دهید.

مطالعات اجتماعی دبیرستان دروه اول بروجن...
ما را در سایت مطالعات اجتماعی دبیرستان دروه اول بروجن دنبال می کنید

برچسب : طرح درس روزانه,طرح درس روزانه سوم ابتدایی,طرح درس روزانه فارسی نهم,طرح درس روزانه فارسی چهارم ابتدایی,طرح درس روزانه علوم سوم ابتدایی,طرح درس روزانه چهارم ابتدایی 94,طرح درس روزانه دوم ابتدایی,طرح درس روزانه ابتدایی,طرح درس روزانه علوم چهارم ابتدایی,طرح درس روزانه تربیت بدنی, نویسنده : 0hasanparvanehf بازدید : 258 تاريخ : چهارشنبه 28 مهر 1395 ساعت: 14:59